27
Eyl
2018
6

NEMRUT DAĞI GEZİSİNE DAİR

Civarın en yüksek dağlarından olan Nemrut Dağı dönemin dini otoritesinide ele alan ve bunu kullanan krallar bir cihette ilahlığın ilanı olarak civarın en yüksek tepesine kendilerinin ve atalarının putlarını diktirmler. Put diyorum çünkü bu heykellerin dini değerleri mevcut. Putların yapıldığı blok taşların oraya nasıl getirildiği hala gizemini koruyor, muhtemelen dönemin en büyük heykeltıraşları itina ile oyarak şekil vermiş. Coğrafi konum, kuru hava ve karasallık gibi klimatalojik avantajlar ile zamana adeta meydan okumuş ve bu zamana kadar varlığını korumuş.

Tabi ki putperestliğin topraklarımızdan kalkması ile adeta putlarda bunu ilan ederek başları yere gelmiş ki en son heykelin 1968 yılına kadar ayakta kaldığıöğreniyoruz  oda bir yıldırım darbesi ile parçalanmış.

  

Nemrut dağına arabalarınız ve bir süre de yürüyerek çıkarken kendinize soracağınız belkide ilk soru: ”bu insanlar o zamanda insan gücü ile buraya nasıl geldi ve burada nasıl bir medeniyet kurdular? Yol da giderken dağların tepelerinde göreceğiniz ve çoğu topraklar altında kalan askeri kaleler buralarda büyük hayat hikayelerinin olduğunu açık bir şekilde ifade ediyor ve içinize tarifi mümkün olmayan tarihsel romantizm doğabilir.

Nemrut dağı ülkemizde güneşin doğuş ve batışının en iyi izlendiği yer, güneşin doğuşu ve batışı gerçekten tüm çıplaklığıyla görünüyor.

Aynı zamanda eserler dağın doğu ve batı taraflarında inşa edilmiş. Doğu bloğunda bulunan eserler gercekten ciddi boyutlara sahip ve tam bir anıt eser mahiyetinde. Çevrede ise pek çok irili ufaklı heykel ve kabartmalar mevcut. Burası çok büyük ihtimalle tarihi eser kaçakçılarına uzun bir süre mahzenlik yapmış. Fakat son zamanlarda güvenlik tedbirlerinin alındığını öğreniyoruz.

Geçekten görmeye değer, fakat gideceğiniz zaman hava tahminlerine detaylı olarak bakmanızı ve seyahatinizi buna göre tanzim etmenizi tavsiye ediyorum çünkü bulutlu bir havada elbette güneşi seyir keyfiniz hayal kırıklığı ile sonuç bulabilir. Bölgenin karasal iklimi ve gece ve gündüz sıcaklığı arasında ciddi farklılıklar sebebi ile gündüz sıcaklık sebebi ile boğulurken akşam saatlerine yakın üşüyebilirsiniz, tedbirli olmanızda ciddi fayda var.  Yapmış olduğumuz gençlik gezisi ile çok hoş vakit geçirdiğimiz organizasyona ait bir kaç fotoğraf paylaşacağım.

Adıyaman il sınırları içerisinde bulunan 2150 metre yüksekliğindeki nemrut dağı, 1987 yılında unesco dünya mirasları listesine girmiş. Nemrut dağını bu kadar değerli yapan; üzerinde bulunan antik mezar, anıtsal heykeller, mimari kalıntılar ve benzersiz manzarası eski çağlarda dağın yamaçlarında hükümdarlık yapmakta olan kommagene kralı Antiochos tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için helenistik dönemin en görkemli kalıntılarını burada bırakmış yine blok taşlar üzerine işlenmiş kabartma insan ve hayvan motifleri sizi gerçek tarihi bir yolculuğa çıkaracak.

   

Nemrut dağı ne kadar adıyaman il sınırları içerisinde olsada ulaşım genellikle Malatya Tepehan yolu ile sağlanmakatadır. Nemrut dağı eteklerinde orta seviyeli pansiyon ve oteller mevcut.
Nemrut dağının işte bu etekleri krallıkların gömüldüğü ve üzerinde yellerin estiği mekanlar. Nemrutlar, firavunlar ve tağutların ezildiği bu toprakları gezerken ibret almanızı tavsiye ediyorum!
Her asrın her toplumun ve son tahlilde her insanın firavunları, nemrutları ve tağutları mevcut. Peki, bizim nemrutlarımız, firavunlarımız, tağutlarımız kim yada kimler? Kula kulluk etmek ne kadar kulaklarımızı tırmalasada elbette türevleri her zaman mevcut. Bizim bu geziden alacağımız ders her halde bu olsa gerek.

Yorum bırakın