18
Eki
2018
7

LİSEYE GİRİŞ SINAVI

(LKS) LİSELERE KAYIT SİSTEMİ

1)LGS(Liselere geçiş sınavı)

2)ADS(Adrese dayalı kayıt sistemi)

Biz bu yazımızda LGS yi inceleyeceğiz ki bu kısım ADS’den yani Adrese Dayalı Sistem‘den daha önemli. Çünkü ADS sınavsız, düz geçiş sağlarken, LGS sınav ile geçiş sağlamaktadır.

Neden LGS

Okul notu iyi olan ve sınava girmeye gerek duymayan öğrenciler ADS ile, evlerinin yakınında 5 okulu tercih edip birine yerleşebilecekken, gözü yükseklerde olan ve ben sınava hazırlanıp, fen lisesi gibi ADS’lerin giremeyeceği seçkin okullarda okumak istiyorum diyen öğrenciler girecektir.

LGS Soru dağılımı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamaya göre sınavda öğrencilere, “Sözel Bölüm” ve “Sayısal Bölüm” olarak iki ayrı kitapçık ve iki ayrı optik cevap formu hazırlanacak. Haziran ayında iki oturumda düzenlenecek. LGS sınavında toplam 90 soru sorulacak ve adaylara bu soruları cevaplamaları için 135 dakika süre verilecek.  Yani öğrencinin bir  soruyu 1,5 dakikada çözmesi istenilecek. Kısaca testleri ve soru sayılarını belirtecek olursak.

Sözel Bölüm: Toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika süre verilecek.

  • Türkçe: 20
  • T.C. İnkılap: 10
  • Din Kültürü: 10
  • İngilizce: 10

Sayısal Bölüm: Toplam 40 soru sorulacak ve 60 dakika süre verilecek.

  • Matematik: 20
  • Fen Bilimleri: 20

LGS Sınavı 1 Haziran 2019 Saat: 10:00 da yapılacak.

SINAV VE SORU TARZI

Sınav soruları, 8. sınıf Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinin öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerileri ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte hazırlanacak.

Bakanlığın sitesinde yapılan açıklamada, “Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiği ve öğrendikleriyle neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşacak.
Kısacası aktif bir şekilde öğrenen ve öğrendiğini de aktif bir şekilde kullanabilen bir öğrenci profili hedeflendiği söylenebilir.
LGS TEST GURUPLARININ AĞIRLIK ORTALAMASI.
SÖZEL
Türkçe         :4
İngilizce        :1
Tarih            :1
Din Kültürü   :1
SAYISAL
Matematik   :4
Fen Bilgisi   :4

Yorum bırakın